:: میزبــان شــو (سپردن منزل ، سوئیت و هتل)

شما با سپردن اقامتگاه خود در سایت بهتوریست و ارسال اطلاعات آن می توانید با ما همکار شوید .

:: مهمـان شــو (رزرو منزل ، سوئیت و هتل)

شما با رزرو اقامتگاه خود در سایت بهتوریست و پرداخت امن خود آن را به مدت زمان دلخواه اجاره نمایید .

اجاره منزل و سوئیت
چگونه اعتماد کنیم ؟
تفـــاوت رزرو کردن سوئیت و منــزل به صورت آنلاین از ما ، با اجــاره سوئیت و منــزل از دلالان ســرراهی

اخبار گردشگری

... مشاهده بیشتر

ایران به روایت تصویر

... مشاهده بیشتر

مقالات گردشگری

... مشاهده بیشتر

معرفی رستوران و کافی شاپ برتر

... مشاهده بیشتر

برزک نگین سبز کوهستان

برزک - کاشان
شهر برزک با وسعت 200 هکتار در 50 کیلومتری جنوب شرقی کاشان واقع شده است و یکی از خوش آب و هواترین شهرستان های اطراف کاشان می باشد . قدمت برزک را 5000 سال تخمین زده اند . زمستان سرد و تابستان معتدل از ویژگی های آب و هوایی این شهر می باشد .
وجود کاریزها و چشمه سار های متعدد در این شهر باعث رونق کشاورزی شده و برزک را به نگینی سبز در دل کوهستان های کرکس کرده است . گسترش طولی شهر در مسیر رودخانه ای که در این منطقه جاریست ، چشم اندازی بسیار زیبا و روح انگیز به نمایش گذاشته است ؛ و می توان گفت برزک را به باغ شهری زیبا مبدل نموده است .
بیشتر مردم منطقه به کشاورزی و باغداری مشغولند . از مهمترین و پر برداشت ترین محصولات برزک می توان به گل محمدی ( که تقریبا 70 درصد گلاب استان اصفهان را تولید می کند ) ، گردو و بادام و شاهتوت و آلو اشاره کرد .
برزک همچنین بیشترین سهم تولید شاتوت منطقه را دارد که به تهران و شهر های دیگر هم صادر می کند .
باغ گل - برزک
مکان های گردشگری برزک
غار و تپه تاریخی قلعه
تپه تاریخی قلعه مربوط به دوران سلجوقیان و قبل از آن می باشد . از وسایل به دست آمده از غار این تپه ( ظروف سفالی ، تنور گلی ، سرکو و ...) می توان به زندگی مردمان در زمان های خیلی دور در این منطقه پی برد .
تپه تاریخی قلعه در مرکز شهر قرار گرفته و از ارتفاع آن میتوان فضای سرسبز شهر و خانه های گلی را در هر طرف مشاهده کرد .
تفرجگاه چشمه احمد
این چشمه در شمال شرقی برزک و در حریم رودخانه فصلی آن واقع شده است و در یکصد متری خیابان اصلی و همچنین در مجاورت کوه که هر سال گردشگران و کوهنوردان بسیاری را به خود جذب می کند .

این جاده ی بسیار زیبا و دیدنی از مرکز شهر آغاز می گردد و در امتداد رودخانه اصلی شهر برزک به طول 4 کیلومتر و پس از عبور از تفرجگاه ها ، کوه ها ، آبشار ها و آب های خروشان به مسیر اصلی جاده برزک – کاشان منتهی می گردد .
حمام دوره صفویه
این حمام را شخصی به نام سید حسن کاشانی در دوره صفویه بنا نهاده است . برای ساخت حمام صفوی برزک از ستون های سنگی تراشیده شده ی یک پارچه و برای استحکام بخشی به آن از سرب و ساروج استفاده شده است . حمام دارای دو خزینه ، دو حوضچه به نام است و دو تخته سنگ برای نماز خواندن می باشد .
گفتنیست که سیل هولناک و بزرگ سال 35 در برزک آسیبی به حمام وارد نکرد !
امامزاده سراج الدین موسی بن جعفر (ع)
زیارتگاه امامزاده سراج الدین قدمتی 500 ساله دارد و بزرگترین زیارتگاه شهر می باشد . ساخت بنا را هنرمندان دوران صفویه به عهده داشته اند .
موزه مردم شناسی برزک
قدمت خانه ای که موزه مردم شناسی در آن دایر گشته است مربوط به دوران زندیه می باشد .
این خانه که توسط شهرداری برزک تغییر کاربری داده شد در دو طبقه با حیاطی طویل و باریک ساخته شده است .
دستگاه های بافندگی قدیمی گلیم بافی ، چادرشب بافی ،قالی بافی و همچنین درب چوبی مسجد جامع و بیش از 450 اثر قدیمی آثاری هستند که میتوانید در بازدید از این موزه ببینید .
آب انبار سردل
آب انار سردل در دوره زنده و به سبک معماری محلی برای استفاده عموم مردم به سفارش ساکنین و به دست معماران بزرگی چون شیخ میرزا جلال مصطفوی و و کربلایی حسینعلی ساخته شده است .
از دیگر مناطق دیدنی و گردشگری برزک می توان به خانه های تاریخی موسوی و کاردان که در بافت قدیمی شهر واقع شده اند ، آسیاب آبی سعد آباد و تفرجگاه جنب آن اشاره کرد .

سوغات شهر برزک
گلاب ، قالی و قالیچه ، سیب ترش ، آلبالو و گیلاس و الگ و جوزقند
گلاب برزک
همانطور که ذکر شد مهمترین و اصلی ترین محصول برزک گل و گلاب می باشد .
گلاب دو آتیشه چیست ؟
گلاب دو آتیشه یعنی بعد از اینکه یک بار گلاب تهیه شد بار دیگر گل محمدی را در دیگ ریخته و این بار به جای آب از مخلوط آب و گلاب در دیگ می ریزند .
گلاب هر چقدر تلختر باشد ؛ خالص تر خواهد بود . و نکته دیگر برای تهیه گلاب خالص و ناب اینکه اگر گلاب را خوردید و تلخی آن بعد از نوشیدن رفع شد آن گلاب خاص است و اگر تلخی در دهان ماند یعنی ناخالصی دارد و اسانس به ان اضافه شده است .
هر سال از اوایل اردیبهشت ماه تا اواخر خرداد ماه در برزک ، نیاسر و قمصر آیین سنتی گلابگیری برگزار می شود که علاقه مندان بسیاری از آن دیدن می کنند .پیوست ها:
فایلتوضیحاتحجم فایل
دانلود این فایل (برزک نگین سبز کوهستان.pdf)برزک نگین سبز کوهستان.pdf 275 Kb

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید