:: میزبــان شــو (سپردن منزل ، سوئیت و هتل)

شما با سپردن اقامتگاه خود در سایت بهتوریست و ارسال اطلاعات آن می توانید با ما همکار شوید .

:: مهمـان شــو (رزرو منزل ، سوئیت و هتل)

شما با رزرو اقامتگاه خود در سایت بهتوریست و پرداخت امن خود آن را به مدت زمان دلخواه اجاره نمایید .

اجاره منزل و سوئیت
چگونه اعتماد کنیم ؟
تفـــاوت رزرو کردن سوئیت و منــزل به صورت آنلاین از ما ، با اجــاره سوئیت و منــزل از دلالان ســرراهی

اخبار گردشگری

... مشاهده بیشتر

ایران به روایت تصویر

... مشاهده بیشتر

مقالات گردشگری

... مشاهده بیشتر

معرفی رستوران و کافی شاپ برتر

... مشاهده بیشتر

جاذبه های شهر شیراز

حافظیهشهر شیراز ، شهر راز و شعر و ادب پارسی ، شهر باغ های دلگشا و گل و بلبل و دیار بهارنارنج ها که به عنوان سومین حرم اهل بیت در ایران نیز شناخته می شود . سفر به شیراز از آن جنس سفرهایی است که تمام روح و روان آدم را سرشار از آرامش و گرمی می کند و هر سفردوست و گردشگری باید روزی به آن سر بزند . وجود آرامگاه ملکوتی شاهچراغ ، بناها ی قدیمی مثل مجموعه وکیل  و باغ های دلکش ایرانی چون باغ ارم و نارنجستان  ، آرامگاه بزرگان شعر و ادب ، جاذبه های باستانی مثل تخت جمشید ، مراکز متنوع سنتی و مدرن خرید ، موزه ها و ...، شیراز را به یکی از 5 شهر برتر گردشگری ایران تبدیل کرده است .
 شیراز در اردیبهشت بسیار سرسبز و تماشایی می شود بخصوص که عطر دل انگیز بهار نارنج  شامه ات را نوازش می دهد ؛ از همین روی روز 15 اردیبهشت به نام روز شیراز نامگذاری شده و برنامه های متنوعی برای گردشگران داخلی و خارجی اجرا می شود .
در این مقاله به چند مورد از آثار باستانی و تاریخی بیشمار این شهر رویایی اشاره می کنیم .

شاهچراغ شیراز
شاهچراغ
آرامگاه احمد بن موسی (ع) ، برادر گرامی امام رضا (ع) که بین شیرازی ها و شیعیان تقدس خاصی دارد و می توانید سفر به شیراز را با حضور در این مکان مقدس معنویت ببخشید و از فضای روحانی و آرامبخش آن لذت ببرید .
اولین بنای حرم در زمان عضد الدوله دیلمی از حکمای آل بویه ساخته شد و در زمان پادشاهان مختلف تعمیرات و بازسازی هایی روی آن صورت گرفت .
قصه شاهچراغ نامیدن این امامزاده اینست که تا زمان امیر عضدالدوله دیلمی کسی از این قبر خبر نداشت و پیرزنی که در آن همسایگی آنجا سکونت داشت متوجه شد شب های جمعه در نیمه شب از این مکان نور پر فروغی ساطع می شود که این مسئله را امیر که فرد روشن ضمیری بود در میان نهاد و او نیز به منزل پیرزن رفت و نیمه های شب پیرزن سراسیمه و با هیجان سراغ شاه آمد و 3 بار فریاد زد : شاه! چراغ ! و از آن پس به شاهچراغ معروف شد .  
از دیگر مدفونین در این مکان می توان از آیت الله دستغیب و میرزا ابوالقاسم سکوت عارف قرن 13 ه.ش و سید ماجد بحرانی استاد ملا فیض کاشانی نام برد .
آدرس شاهچراغ : شهر شیراز - میدان احمدی

حافظیه
حافظیه ؛ آرامگاه حضرت حافظ
در شمال شهر شیراز خانه ابدی لسان الغیب شیرازی ، شاعر و عارف قرن هشتم ه .ق در میان فضایی سرسبز و دلباز قرار گرفته که پر طرفدارترین جای دیدنی شیراز است . در این مجموعه شعرا و عرفای برجسته دیگری نیز به خاک سپرده شده اند . مقبره که با معماری خاص و زیبایش در میان باغی مصفا قرار گرفته و نیز برنامه های گوناگون مشاعره و شعرخوانی فضایی منحصر بفرد و خاطره انگیز برای همه بازدیدکنندگان ، حتی گردشگران خارجی به ارمغان می آورد .
روز بیستم مهر ماه هر سال آیین بزرگداشت حافظ ، این شاعر پرآوازه ایرانی است . شاعری که کتاب فاخرش همراه ایرانیان در هر جای دنیا در جشن ها و شادی ها و مونس دلتنگی هایشان است .
آدرس حافظیه : شمال شهر شیراز - حد فاصل چهارراه ادبیات و چهارراه حافظیه - در قسمت جنوبی دروازه قرآن

آرامگاه سعدی
سعدیه ؛ آرامگاه سعدی
سعدی شیراز شاعر و نویسنده ی پارسی گوی قرن هفتم ه ق که بوستان و گلستان ارزشمندش شامل مضامین عالی اخلاقی می باشد که پند و اندرز هایش مرز و زبان نمی شناسد . روز اول اردیبهشت روز بزرگداشت سعدی ، این شاعر پر افتخار کشورمان است .
شاید بتوان گفت از مهمترین دیدنی های شیراز همین سعدیه باشد . آرامگاه سعدی ابتدا خانقاه بوده و سعدی اواخر عمرش را آنجا می زیسته است .
خانقاه به دستور حکمران فارس ویران شد و در زمان کریم خان زند عمارت شاهانه ای بر بالای مقبره سعدی ساخته شد و در دوران قاجاریه مرمت شد تا اینکه در سال در سال 1330 آرامگاهی با از جنس مرمر سپید و گنبدی لاجوردی بر مزار سعدی ساخته شد .
آدرس سعدیه : شمال شرق شهر شیراز - بلوار بوستان - در مجاورت باغ دلگشا

دروازه قرآن
 دروازه قرآن
شیراز چند ورودی دارد که دروازه قرآن برسر راه اصفهان به  مرودشت و فیروزآباد بر تنگه ی الله اکبر قرار گرفته است .
دستور اولیه ساخت این بنا را عضدالدوله دیلمی داد و قرآنی در آن جای داده شد تا به برکت آن ، سفر مردم بخیر و سلامت باشد . این دروازه با شکوه جلوه خاصی به شهر داد و در زمان کریم خان زند این بنا بازسازی شد و دو عدد قرآن نفیس به خط ثلث در اتاقکی که بالای آن ساختند ، جای دادند .
در زمان قاجار هم یکبار مرمت شد تا اینکه دردر سال 1315 شمسی شهرداری آن را به کل تخریب کرد و در سال 1327 دروازه قرآن کنونی با فاصله کمی از جای اصلی ، ساخته شد . دورتادور این بنای جدید به آیات قرآن مزین شده و از دوازه قدیمی بزرگتر می باشد .
اطراف این بنا بوستان و فضای سبز زیبایی ساخته شده و نیز قبر خواجوی کرمانی و سازنده دروازه (حاج حسین ایگار) قرار گرفته است . گشت و گذار در این بوستان را باخوردن فالوده شیرازی خاطره انگیزتر کنید .
 آدرس دروازه قرآن : شمال شهر شیراز - خیابان شیراز - ورودی شهر

ارگ کریم خان
ارگ کریم خانی و تاریخچه آن
بنایی عظیم که بزرگترین ساختمان قدیمی شهر به وسعت 12800 متر مربع ، یادگار ارزشمند زمان زندیه می باشد و معماری ترکیبی نظامی و مسکونی دارد که با بهترین مصالح و به دست ماهرترین معماران ساخته شده است .
در دوره های مختلف تاریخ کاربرد های گوناگونی داشته است ؛ در زمان حکومت زندیان محل زندگی پادشاهان و در دوران قاجار نیز فروانروایان محلی در ان سکونت داشته اند ولی در زمان پهلوی تبدیل به زندان شد و همین امر سبب وارد شدن صدمات زیادی به این بنای مهم شد .
آدرس ارگ کریم خان : مرکز شهر شیراز- شمال شرق میدان شهدا

بازار وکیل
بازار وکیل
بازار سنتی وکیل شیراز از مهمترین دیدنی های شیراز و مشهورترین بازار سنتی ایران به شمار می رود . بازار وکیل که جزیی از مجموعه وکیل شامل حمام ، بازار و ارگ کریم خانی است در دوران زندیه به دستور کریم خان ساخته شده است . این بازار در گذشته قلب اقتصاد شیراز بوده و شما نیز هم اکنون می توانید هم ازقدم زدن در بافت سنتی آن و هم از خرید در آن لذت ببرید .
آدرس بازار وکیل : مرکز شهر شیراز - خیابان زند

حمام سنتی وکیل
حمام وکیل
نوبتی هم باشد نوبت حمام وکیل شهر بهارنارنج هاست . گرمابه سنتی کریم خانی ، شاهکاری از تزیینات آهک بری و نگارگری در سقف و دیوار هاو از حمام های وسیع ایران می باشد .
حمام در گذشته تنها برای شستشو استفاده نمی شده و محلی برای اجتماعات مردمی ، گردهمایی و انجام مراسمی مثل خواستگاری ، حنابندان و جشن حمام زایمان و... محسوب می شده است و به همین دلیل در ساخت آن ظرافت و هنر به خرج می دادند .
الان حمام تبدیل به موزه شده و به نوعی زندگی مردمان گذشته را به نمایش گذاشته است .
آدرس حمام وکیل : شهر شیراز – خیابان طالقانی – غرب مسجد وکیل

باغ ارم
 باغ ارم شیراز
باغ تاریخی ارم جز 9 باغ ایرانی ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو می باشد  .
این باغ ایرانی زیبا با درختان سرو سر به فلک کشیده و گل های زیبای رز ، فضایی چشم نواز و لحظاتی خوش برایتان رقم خواهد زد .
از زمان دقیق بنای آن اطلاعاتی در دست نیست ولی با جستجو در تاریخ و سفرنامه ها به نظر می رسد این باغ در قرون دهم و یازدهم هجری و دوران سلجوقیان و آل مظفر و گورکانیان وجود داشته و با  توجه سیتم فئودالی حاکم آن زمان ، باغ در دست حاکمان بوده است . شکل کنونی بیشتر در زمان کریم خان زند شکل گرفته و عمارت دیگری به دستور ناصرالدین شاه در آن بنا شد .
آدرس باغ ارم : شمال غربی شهر شیراز – خیابان ارم – نزدیک مجموعه دانشگاهی شیراز
پرسپلیس شیراز
تخت جمشید یا پرسپلیس
 مجموعه باستانی تخت جمشید که به نوعی نماد ایران به شمار می آید ، نام شهری باستانی در 10 کیلومتری شمال مرودشت استان فارس است که داریوش امپراتور هخامنشی دستور ساخت آن را در 518 سال پیش از میلاد مسیح داد و تا سالها پایتخت با شکوه هخامنشیان بوده است .
ستون های بلند و ویرانه ای که از یک کاخ با شکوه و بنای باستانی  می بینیم در گذشته پارسه نامیده می شده است که در کتیبه ای که از خشایار شاه مربوط به دروازه همه ملل کشف شده به آن اشاره شده است پس از آن در زمان فردوسی که شاهنامه خلق شد مردم که به کتیبه ها دسترسی نداشتند و نمی توانستند آن را بخوانند ، این مکان را جمشید پادشاه اسطوره ای ایران باستان نسبت دادند و به تخت جمشید معروف شد .
از خشت نوشته های تخت جمشید مشخص شد که تمام کسانی که در تخت جمشید کار می کرده اند بیمه بودند و حقوق می گرفته اند حتی زنان . حتما به دیدن تخت جمشید بروید با شگفتی هایی رو برو می شوید و تمدن چندین هزار ساله ایران بیشتر به شما ثابت خواهد شد و بر نیاکان متمدن و با ذکاوت خود درود خواهید فرستاد .
آدرس تخت جمشید : 57 کیلومتری شمال شهر شیراز - حوزه شهرستان مرودشت
پاسارگاد
مجموعه پاسارگاد
نخستین پایتخت امپراطوری هخامنشیان توسط کوروش بزرگ بنا نهاده شده است . مقبره این پادشاه هخامنشی هم این مجموعه قرار دارد که مهمترین اثر این مجموعه به شمار می رود که گفته می شود با نظارت خود او ساخته شده است و امروز پس از گذشت 25 قرن هنوز پابرجاست .
کوروش پادشاهی خردمند و صلح دوست بوده که نام نیک ، گفتار نیک و کردار نیک او زبانزد ایرانی و خارجی است .
آرامگاه کوروش در گذشته در میان باغ های ملوکانه قرار داشته که از سمت و سو نمایی چشم نواز و زیبا داشته است . روز هفتم آبان به نام روز کوروش ( سالروز ورود کوروش به بابل ) به منظور گرامیداشت کوروش بزرگ می باشد .
آدرس پاسارگاد : استان فارس - شهرستان پاسارگاد – میراث جهانی پاسارگاد

در این مقاله تنها به گوشه ای از دیدنی ها و جاذبه های بی نظیر اشاره کردیم . مطمئن باشید در سفر به  شهر شیراز حتی ثانیه ها هم برای شما ارزشمند می شوند ، بنابراین با مطالعه و آمادگی کافی به این شهر بروید .
مهمترین کاری که قبل سفر یا در خلال آن باید انجام داد رزرو اقامتگاه و یا خانه مسافر می باشد .نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید