:: میزبــان شــو (سپردن منزل ، سوئیت و هتل)

شما با سپردن اقامتگاه خود در سایت بهتوریست و ارسال اطلاعات آن می توانید با ما همکار شوید .

:: مهمـان شــو (رزرو منزل ، سوئیت و هتل)

شما با رزرو اقامتگاه خود در سایت بهتوریست و پرداخت امن خود آن را به مدت زمان دلخواه اجاره نمایید .

اجاره منزل و سوئیت
چگونه اعتماد کنیم ؟
تفـــاوت رزرو کردن سوئیت و منــزل به صورت آنلاین از ما ، با اجــاره سوئیت و منــزل از دلالان ســرراهی

اخبار گردشگری

... مشاهده بیشتر

ایران به روایت تصویر

... مشاهده بیشتر

مقالات گردشگری

... مشاهده بیشتر

معرفی رستوران و کافی شاپ برتر

... مشاهده بیشتر

یزد ؛ شهر بادگیر های برافراشته

جاذبه های دیدنی یزدشهر کویری یزد با جذابیت های فوق العاده ی تاریخی که تماماً ثبت جهانی شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است ، می توان از آن به عنوان دومین شهر تاریخی جهان نام برد . بافت تاریخی یزد به عنوان گسترده ترین و اصولی ترین و نیز دست نخورده ترین بافت تاریخی کشور و دومین بافت خشتی دنیا به ثبت رسیده است .


اگر قصد سفر به این شهر دارید و یا برای رفتن به شهر زیبای یزد مردد هستید ، حتما با بهتوریست همراه شوید برای دیدن گوشه ای از جاذبه های شهر بادگیر ها .

میدان امیر چخماق یزد
مجموعه امیرچخماق
امیر چخماق یزد مجموعه ای است شامل مسجد ، تکیه ، میدان ، بازار و آب انبار ، این بنای تاریخی هم دوره ی تیموریان در قرن نهم ه.ق است و از اصلی ترین مناطق گردشگری یزد به حساب می آید . زمانی که شاهرخ ، حکومت یزد را به امیر جلال الدین چخماق واگذار کرد . امیر با کمک همسرش فاطمه خاتون این مجموعه را بنا نهاد . تکیه امیر چخماق در سال 1330 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .

مسجد جامع - استان یزد - یزد
مسجد جامع یزد
از شاهکار های معماری اسلامی ایران بنای مسجد جامع یزد می باشد . شروع ساخت این مسجد از زمان ساسانیان و ساخت و ساز آن حدود 100 سال ، یعنی تا زمان تیموریان طول کشیده است . مسجد جامع یزد با 6 در ورودی و ایوان و صحن وسیع و کاشیکاری های با شکوه ، در میدان امام خمینی شهر خود نمایی می کند .
این اثر در 31/4/1313 به شماره 206 در فهرست آثار ملی میراث فرهنگی به ثبت رسیده است .
آدرس مسجد جامع یزد : شهر یزد – خیابان امام خمینی – خیابان مسجد جامع

زندان اسکندریه - یزد
زندان اسکندریه یا مدرسه ضیائیه
آری ! درست خوانده اید ، زندان اسکندریه یا مدرسه ضیائیه ؛ دو نامی که هیچ ارتباطی با هم نداشته و حتی متناقض هستند . برای کاربری اصلی این بنا هنوز نظر قطعی ارائه نشده است . نوشته اند که عارف معروف ضیاء الدین حسین رضی در سال 631 ه.ق(حدود 8 قرن پیش) آن را بنا نهاد و فرزندانش مجدالدین حسن و شرف الدین علی در سال 705 ه.ق بنا را تکمیل نمودند . در آن زمان مرکز تدریس و محلی برای بحث و بررسی علمای بزرگ بوده است .
و اما نظر دیگری وجود دارد که این بنا توسط اسکندر مقدونی در حمله به ایران به عنوان زندان احداث گردیده و در گذر زمان تبدیل به مدرسه شده است .
این بنا در اسفند 1346 تحت شماره 770 به عنوان یکی از آثار ملی در فهرست قرار گرفت .
آدرس زندان اسکندریه یا مدرسه ضیائیه : یزد – محله تاریخی فهادان – کوچه رختشویخانه – کوچه حمام نو – مجاور بقعه دوازده امام

باغ دولت آباد یزد
باغ دولت آباد
باغ دولت آباد یزد ، با قدمت 260 سال یادگار دوران افشاریه می باشد . باغ بسیار زیبای دولت آباد ، یکی از 9 باغ ایرانی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است . باغ فین کاشان نیز یکی دیگر از این باغ های سرسبز و با شکوه می باشد . باغ دولت آباد یزد ، بهشت را تداعی می کند و از یاد می برید که وارد باغی در دل کویر شده اید . از ویژگی های این باغ ، وجود بلندترین بادگیر جهان با ارتفاع 8/33 متر می باشد و در مرکز شهر واقع گردیده و در واقع محل اقامت خان بزرگ یزد ، محمد تقی خان بوده است .

دخمه ی زرتشتیان یزد

برج خاموشان

دخمه زرتشتیان یا برج خاموشان در فاصله 15 کیلومتری یزد ، نزدیک محله صفاییه قرار گرفته است ؛ در گذشته این بنا هم محل برگزاری مراسم و انجام اعمال مذهبی زرتشتیان بوده و هم مدفن آنان ، به همین دلیل در خارج از شهر قرار گرفته بوده است .

آتشکده زرتشتیان یزد
آتشکده ورهرام یا بهرام
این آتشکده محل نگهداری آتش مقدس زرتشتیان بوده و به همین علت شهرت زیادی دارد .
جالب است بدانید آتش این آتشکده 1500 سال است که خاموش نشده ، و بازدید از آن برای عموم آزاد می باشد .

خانه ی لاری های یزد
خانه لاری ها
حدود 270 سال قبل لاری های فارس برای تجارت به یزد آمدند و در این شهر سکنی گزیدند . خانه لازی ها با قدمتی 150 ساله و تزئینات زیبا و آیینه کاری های اعیانی در سال 1357 به ثبت میراث فرهنگی رسید .

بازار و حمام خان
مجموعه ای شامل بازار ، حمام ، حسینیه و آب انبار که ساخت آن به دوران ناصرالدین شاه قاجار برمی گردد .
بازار خشت و گلی خان طولانی ترین و عریض ترین بازار شهر یزد است . این مجموعه با ارزش نیز مانند آثار ارزشمند دیگر این شهر در سال 1382 به ثبت ملی در میراث ملی رسیده است .

آب انبار بزرگ یزد
آب انبار شش بادگیر
آب انباری است با گنبد تخم مرغی شکل که بر روی مخزن آن قرار دارد . این آب انبار با 6 بادگیر و 55 پله در محله تپه یزد خود نمایی می کند . دو ورودی در شمال و جنوب این آب انبار به چشم می خورد .
این آب انبار بزرگ در سال 1379 ه.ق ( دوره ی قاجاریه ) به همت حاجی حسین میرالله ساخته شده و فروردین 1357 به ثبت میراث ملی رسیده است .
آدرس آب انبار شش بادگیر : یزد – محله تپه یزد – کوچه شش بادگیر

چاپار خانه میبد
چاپارخانه میبد
سابقه چاپارخانه در ایران به دوران هخامنشیان برمی گردد ، که از آن به عنوان ایستگاه مبادلات نامه ای استفاده می شده است و یک استراحتگاه بین راهی هم به شمار می رفته است .
چاپارخانه میبد که به ثبت آثار ملی نیز رسیده است در مجاورت کاروانسرای میبد و در مسیر راه تاریخی ری کرمان قرار گرفته است . قدمت این بنای خشت و گلی به دوران قاجار برمی گردد و دارای برج و بارویی برای استقرار محافظین ، آخور ها در دورتادور حیاط ، اتاق هایی برای اسکان مسافران (شبیه به کاروانسرا ها) و اسطبل هایی برای نگهداری چهارپایان بوده است .
این جاذبه گردشگری استان یزد در مرداد ماه 1379 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید .

ناربن قلعه یا نارنج قلعه
نارین قلعه که در زبان عامیانه و محلی به نارنج قلعه معروف است از مهمترین آثاری است که پیشینه ی آن به دوره اشکانیان وقبل از اسلام برمی گردد. بنایی که کاملاً خشتی و با معماری مطبق بر فراز تپه ی مشرف به شهر میبد ساخته شده است .
کوچک یا کوشک نام نزدیکترین روستا به این دژ است که شامل باغات و قنات ها و آسیاب های زیادی بوده است .در این خطه می توان زیباترین بادگیر ها و خانه ها و کوچه های سابات دار ببینید .

مسجد جامع فهرج
مسجد جامع فهرج
از بناهای کم نظیر فرهنگ و تمدن اسلامی می توان به مسجد جامع فهرج اشاره کرد که متعلق به نیمه اول قرن نخست هجری می باشد . این مسجد را می توان قدیمی ترین در ایران و حتی در دنیا معرفی کرد که دست نخورده باقی مانده است . در مسجد جامع فهرج یزد اثری از گنبد و کاشیکاری و کتیبه های تزئینی دیده نمی شود و از این جهت هیچ شباهتی به مساجد دیگر ندارد ولی سادگی و بی آلایشی در آن ، فضای مسجد را فضایی روحانی و روح بخش کرده است .
فهرج روستاییست با قدمت 5000 ساله ، در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد که از دیگر آثار تاریخی ان می توان به قلعه باستانی ، آب انبار قدیمی و مجموعه شهدا اشاره کرد که هر کدام سرگذشتی قابل توجه و خواندنی دارند .

یخچال یا یخ دان خشتی میبد
از معدود یخچال های به جا مانده در استان یزد ، یخچال خشتی میبد است که از خشت و گل ساخته شده و دیوار های شرقی و غربی و جنوبی آن در زمستان سایه سار سردی در محوطه شمالی یخچال فراهم می ساخته که در شب های چله با انداختن آب قنات به حوض پهناور و کم عمق آن محوطه و تکرار این کار در شب های متوالی قطعات بزرگ یخ ساخته می شده و پس از شکسته شدن به مخزن یخ در زیر گنبد یخچال منتقل می گردید و در تابستان مورد استفاده ی مردم و کاروانیان قرار می گرفته است .
یخ در گذشته متاعی گران بها بوده و مالکان یخچال ها افراد ثروتمندی بوده اند .

دیگر جاذبه های یزد
خانه وحشی بافقی
خرانق زادگاه خورشی
چک چک ، عبادتگاه زرتشتیان
کاروانسرای زین الدین تنها کاروانسرای دایره ای ایران
گنبد عالی
عمارت آقازاده در ابرکوه
ییلاق های میان کوه
ییلاق پشت کوه
قدیمی ترین نخل چوبی ایران
مسن ترین درخت جهان در ابرکوه


سوغاتی یزد
یزد شهر شیرینی های  خوشمزه و خوش رنگ و لعاب با تنوع زیاد است که عطر دلپذیری دارند و مانند آن هیچ کجا نچشیده اید .
کیک یزدی ، شیرینی شماره یک یزد ، قطاب ، حاج بادومی ، لوز و پشمک تعدادی از این خوشمزه های یزدی هستند .
پارچه های یزدی ، طلا های خوش تراش ، زیلو و گلیم از صنایع دستی استان یزد به شمار می آیند .

غذاهای یزد
اگر به شهر یزد رفتید از غذاهای متنوع و گاهاً عجیب این شهر میل کنید . گفتم عجیب ، این لحاظ که ممکن است در کشک بادنجان چغندر ببینید و یا در خورشت قیمه نخود دو پر شده . به هر حال خوردن غذای هر شهر یکی از تفریحات خوشمزه سفر به حساب می آید که نباید از آن گذشت .

و اما در شهر یزد مشکل اقامت نخواهید داشت ، چرا که هم می توانید از هتل های زیبای مدرن و سنتی آن اتاق رزرو کنید و هم برای کاهش هزینه ی سفر از خانه های مسافر و منازل مبله آن بهره مند شوید .

از قسمت رزرواسیون " بهتوریست " هم دیدن کنید و اقامتگاه مورد نظرتان را رزرو نمایید .
شماره های تماس 09919003864 - 09919004064

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید