:: میزبــان شــو (سپردن منزل ، سوئیت و هتل)

شما با سپردن اقامتگاه خود در سایت بهتوریست و ارسال اطلاعات آن می توانید با ما همکار شوید .

:: مهمـان شــو (رزرو منزل ، سوئیت و هتل)

شما با رزرو اقامتگاه خود در سایت بهتوریست و پرداخت امن خود آن را به مدت زمان دلخواه اجاره نمایید .

اجاره منزل و سوئیت
چگونه اعتماد کنیم ؟
تفـــاوت رزرو کردن سوئیت و منــزل به صورت آنلاین از ما ، با اجــاره سوئیت و منــزل از دلالان ســرراهی

اخبار گردشگری

... مشاهده بیشتر

ایران به روایت تصویر

... مشاهده بیشتر

مقالات گردشگری

... مشاهده بیشتر

معرفی رستوران و کافی شاپ برتر

... مشاهده بیشتر

قمصر شهر گل و گلاب

گر فیض کند ثنای قمصر       نیکی کندش هزار دفتر ( فیض کاشانی )
قمصر کاشان شهری در جنوب شهرستان کاشان می باشد که شهرت آن به اعتبار گل محمدی و عطر و گلابش است و مراسم سنتی گلاب گیری در اردیبهشت ماه.
قدمت این شهر توریستی با توجه به سکه های کشف شده در کوهپایه کوه های اشک واقع در شمال شرقی قمصر که مربوط به  دوره هخامنشیان بوده ، به بیش از 2500 سال می رسد .

قمصر دره ای است سرسبز و ییلاقی که می توان در آن بهار را با تمام وجود حس کرد ، مزارع گل محمدی و و عطر دل انگیز گلها این دهکده را تبدیل به بهشتی زمینی میکند .
در زمان قاجار اینجا بهترین در واقع بهترین زمان برای سفر به قمصر فروردین و اردیبهشت ماه می باشد چراکه در این زمان هم از فضای روح انگیز آن بهره مند خواهید شد و هم از دیدن مراسم سنتی گلابگیری قمصر لذت خواهید بود ، آیینی که طبق آثار و اشیا به دست آمده در سیلک قدمتی دو هزار ساله دارد .
میتوانید در موزه گلاب قمصر ضمن آشنایی با تاریخچه  گلابگیری در کاشان از وسایل و روند سنتی این مراسم ،واقع در خانه ذاکری ها  دیدن کنید .
البته در کنار باغ های گل محمدی در قمصر اغلب کارگاه های گلابگیری سنتی وجود دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست .
گفتنی است که شهرهای برزک و نیاسر هم زمینه کشت گل محمدی و گلابگیری مثل قمصر جهانی دارد .

سوغات قمصر کاشان
در نگاه اول به نظر می رسد که تنها سوغات این شهر گلاب است ، ولی غیر از گلاب که سوغات اصلی قمصر است ، صابون قمصری ، قالی قمصر ،آلوچه و گوجه سبز خشک شده ،آلو بخارا و انواع میوه و یک محصول خاص و بی نظیر به اسم " جوز قند " که الگ یا نوعی هلوی پوست کنده و خشک شده است که داخل آن را با پودر بادام و هل و شکر و آرد نخودچی پر میکنند،را هم میتوانید به عنوان سوغاتی تهیه کنید .

مکان های دیدنی قمصر
دیدنی ترین های قمصر همان باغات گل محمدی مخصوصا در صبح های زود است که با آواز بلبل بسیار فرح بخش است.

اما در این مقاله به تعدادی از جاذبه های دیگر آن اشاره می کنیم .

سرای خاتون قمصر : که البته چند سالی بیشتر از احداث آن نمیگذرد ولی با الگو برداری از خانه پیرنیا و آینه کاری های چاهچراغ و عالی قاپو در اصفهان اثری فوق العاده خلق شده که توانسته به عنوان یه میراث ملی ثبت شود .

باغ پرندگان : زمینی به وسعت 10،000 هکتار با پرندگانی از 17 کشور مکانی سرسبز و زیبا و جذاب ؛ مخصوصا برای کودکان .
خانه های تاریخی حاج مانده علی و احسانی ها : در مورد خانه های تاریخی قمصر باید بگوییم ، به علت خوش نشین بودن این ناحیه ؛ خانه های اعیانی زیادی مخصوصا در مسیر رودخانه ساخته شده است که در اثر سیل و زلزله بیشتر خانه ها ویران گشته اند .
اکثر خانه های تاریخی قمصر بازمانده از حدود 200 سال پیش است که بازسازی شده اند .
این دو خانه تاریخی مهمترین خانه های ییلاقی و اعیانی قمصر است که با وسعت زیاد و ایوان های متعدد و با شکوه در چند طبقه ساخته شده است .
چشمه آب صالح قمصر : چشمه آب گرم از جاذبه های طبیعی شهر قمصر است که در ارتفاع 300 متری کوه کمر اشک واقع شده است . چشمه آب صالح یکی از چشمه های آب معدنی کشور می باشد . داراي خواص بسيار مثبت در جهت تسکين و التيام آلام بيماران پوستي ورماتیسم و در درمان  کم خونی وگوارش موثر بوده وتسکین دهنده ,اشتهاآور, ملین ودارای اثر ضد تورمی موضعی نیز می باشد . ... که متاسفانه عليرغم برخورداري از ويژگي هاي چشمگير تاکنون ناشناخته مانده است . آبي که از اين چشمه خارج مي شود ، سرشار از املاح سولفات بي کربنات ، کلرور ، آهن و روي مي باشد .

و موزه گلاب قمصر هم که در بالا یاد شد از دیگر جاذبه های قمصر در خانه تاریخی ذاکری ها واقع شده است .

امیدواریم در سفر به کاشان ، قمصر و نیاسر تجربه های شیرینی کسب کنید . شما مسافر عزیز می توانید برای رزرو هتل در کاشان ، رزرو سوییت در کاشان ، رزرو خانه های سنتی کاشان و منزل مبله از طریق وب سایت بهتوریست اقدام کنید .

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید