:: میزبــان شــو (سپردن منزل ، سوئیت و هتل)

شما با سپردن اقامتگاه خود در سایت بهتوریست و ارسال اطلاعات آن می توانید با ما همکار شوید .

:: مهمـان شــو (رزرو منزل ، سوئیت و هتل)

شما با رزرو اقامتگاه خود در سایت بهتوریست و پرداخت امن خود آن را به مدت زمان دلخواه اجاره نمایید .

اجاره منزل و سوئیت
چگونه اعتماد کنیم ؟
تفـــاوت رزرو کردن سوئیت و منــزل به صورت آنلاین از ما ، با اجــاره سوئیت و منــزل از دلالان ســرراهی

اخبار گردشگری

... مشاهده بیشتر

ایران به روایت تصویر

... مشاهده بیشتر

مقالات گردشگری

... مشاهده بیشتر

معرفی رستوران و کافی شاپ برتر

... مشاهده بیشتر

خانه تاریخی عباسیان کاشان

خانه عباسیاندر گوشه گوشه کاشان ، این شهر باستانی هویت ایرانی – اسلامی به زیباترین شکل ممکن به چشم می خورد . خانه عباسیان در شهر کاشان ، جلوه ای از هنر هنرمندان ایران زمین در زمینه معماری با اصالت ایرانی و اسلامی می باشد .


خانه عباسیان کجاست ؟
خانه عباسیان در همسایگی خانه های  طباطبایی های کاشان  ،  خانه بروجردی ها در بافت قدیمی خیابان علوی و در کوی سلطان امیر احمد واقع شده است . بنابراین می توانید همزمان از این خانه های زیبای تاریخی و حمام سنتی و زیارت سلطان امی احمد بازدید کنید .

تاریخچه خانه عباسیان
خانه عباسیان کاشان که از جمله زیباترین خانه های تاریخی ایران به شمار می رود و نامزد دریافت جایزه زیباترین بنای مسکونی ایرانی و اسلامی نیز می باشد به دست هنرمندان دوره قاجار ساخته شده است .
ساخت خانه که به مدت 20 سال طول کشیده به درخواست حاج محمد ابراهیم تاجرکاشی و پدربزرگ مرحوم آیت الله سید محمد علوی بروجردی معروف به " سید باغ " از تاجران معروف چینی و بلور کاشان بود در بین سال های 1245 تا 1248 آغاز شده است .
اما چون حدود 100 سال قبل قسمتی از خانه  را یکی از تجار معروف کاشانی به نام عباسیان به قیمت هنگفتی خریداری کرد و تا مدتها نقل مجالس شده بود ، به تدریج خانه به نام عباسیان معروف گشت .

ویژگی های منحصربفرد معماری خانه عباسیان
از ویزگی های بارز این بنای تاریخی بالا بودن زیربنای خانه نسبت به مساحت زمین آن است ، بطوریکه به علت تعدد طبقات زیر بنای ساخته شده 7000 متر در زمینی به وسعت 5000 می باشد .
ویژگی دیگر این خانه تقارن آن در معماری است ، یعنی در وسط هر ضلع از اضلاع خانه که خط فرضی بکشید ، طرفین کاملا قرینه ساخته شده اند .
خانه تاریخی عباسیان کاشان در سال 1377 خورشیدی پس از چند سال مرمت با شماره 2020 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید .

خانه عباسیان
معماری خانه عباسیان
•    معماری گودال باغچه
معماری خانه های تاریخی کاشان از جمله  خانه عباسیان در این دوره از سبک معماری گودال باغچه بهره برده است . از ویژگی های گودال باغچه پایین بودن سطح بنا از سطح کوچه می باشد که سبب خنک تر بودن فضای خانه در تابستان سوزان کویرو گرمتر بودن آن در زمستان های خشک است .از خاک برداشت شده نیز برای تأمین مصالح و خشت استفاده می کردند .
•    معماری درونگرا و اسلامی
در معماری درونگرا ظاهر خانه به خاطر برخی ملاحظات ، ساده و بدون تزئینات خاصی ساخته می شده ؛ ولی درون خانه با هنر های گوناگون گچبری و نقاشی و گره سازی و ... در اوج زیبایی و شکوه ساخته می شده است . اما در معماری اسلامی یا معماری محجبه و نقابدار که در شهر دارالمؤمنین کاشان رایج بوده ، جدا بودن بیرونی و اندرونی ،  اتاق های تو در تو ، زنانه و مردانه بودن تالار ها ، دیوار های حاجب دور بام و حتی متفاوت بودن صداهای کوبه های نصب شده بر درب ورودی که نشان از ورود مهمان آقا یا خانم داشته ، همگی از ویژگی های این معماری اصیل می باشند .

  • خانه عباسیان کاشان

بیرونی ، اندرونی خانه عباسیان
مجموعه خانه عباسیان در 5 طبقه شامل سرداب ، پس سرداب ، همکف ، بالا و بهارخواب ، 5 حیاط بیرونی باغ خدمه و حوضخانه می باشد .

•    قسمت بیرونی بنا
خانه عباسیان مثل دیگر خانه های این سبک مخصوص پذیرایی از مهمانان خاص و تجار بوده است . طبقات بالایی بیرونی خانه شامل اتاق آینه با تزیینات خاص و مجلل و پنجره های رنگی و در های ارسی که بدون میخ و چسب و با گره چینی ساخته می شده اند و جلوه ای از هنر دستان ایرانیان بوده است . تالار سرپوشیده و اتاق های 5 دری و 3 دری و فضاهای دیگری می باشد . آب انبار که به عایق بندی و سیستم خنک کننده مجهز بوده از عناصر طبقات پاینی بخش بیرونی این بنا می باشد .
•    قسمت اندرونی بنا
خانه هم که محل سکونت اهالی خانه بوده و مهمانان ونا محرمان به آن دسترسی نداشتند و بوسیله راهرو ها و در ها از قسمت های دیگر خانه جدا می شود . طبقات بالایی اندرونی شامل دریچه راه مخفی و اتاقک مخفی که احتمالا برای نگه داری اشیا قیمتی بوده ، اتاق شاه نشین با تزئینات آینه کاری و طرح شمسه و ستاره در سقف و یک شومینه بسیار زیبا و آب طلا کاری شده  می باشد . در طبقات پایینی اندرونی خانه عباسیان حیاط باغ ، چاه آب ، عبادتگاه ، رختشویخانه که دارای حوض آب و و راه های ورود و خروج آب بوده ، سرداب و پس سرداب ها ( پس سرداب ها ، اتاقک های کوچکی بوده اند که با تیشه در سرداب تعبیه می شده و بسیار خنک برای نگهداری مواد فاسد شدنی به کار می آمده است .) و سرویس های بهداشتی قدیمی ( که در پشت راه پله ها و و دور از از دید مستقیم قرار گرفته اند ) ؛ قرار دارند .
گفتنی است که حیاط باغ که بسیار سرسبز و با صفاست و نیز حوضخانه ، سهم الارث آیت الله سید محمد علوی بروجردی می شود و ایشان از آن ها به عنوان مکتبخانه و محل اقامه نماز بهره می گیرد و بین مردم به سید باغ مشهور می شود .
بخش خدمه که دارای حیاط و راه های مستقل بوده شامل مطبخ و حیاط مستخدمین جهت اسکان و استراحت این قشر بوده است .
خانه عباسیان کاشان دارای یک رستوران سنتی با فضایی دلنشین و زیبا نیز می باشد که می تواند ساعات بازدید از این اثر تاریخی را برای شما خاطره انگیز تر نماید .اگر با دیدن خانه های تاریخی و سنتی کاشان ، مثل من آرزوی زندگی در چنین خانه هایی در ذهن شما شکل گرفت ؛ می توانید با رزرو اتاقی در یک هتل سنتی و یا اقامتگاه بومگردی به آرزوی خود جامه ی عمل بپوشانید و سفر به کاشان را تبدیل به سفری خاطره انگیز و منحصربفرد کنید .

برای یافتن اقامتگاه مناسب خود به قسمت رزرواسیون بهتوریست مراجعه نمایید و یا با شماره های 09919003864 – 09919004064 تماس حاصل فرمایید .


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید