:: میزبــان شــو (سپردن منزل ، سوئیت و هتل)

شما با سپردن اقامتگاه خود در سایت بهتوریست و ارسال اطلاعات آن می توانید با ما همکار شوید .

:: مهمـان شــو (رزرو منزل ، سوئیت و هتل)

شما با رزرو اقامتگاه خود در سایت بهتوریست و پرداخت امن خود آن را به مدت زمان دلخواه اجاره نمایید .

اجاره منزل و سوئیت
چگونه اعتماد کنیم ؟
تفـــاوت رزرو کردن سوئیت و منــزل به صورت آنلاین از ما ، با اجــاره سوئیت و منــزل از دلالان ســرراهی

اخبار گردشگری

... مشاهده بیشتر

ایران به روایت تصویر

... مشاهده بیشتر

مقالات گردشگری

... مشاهده بیشتر

معرفی رستوران و کافی شاپ برتر

... مشاهده بیشتر

سهراب سپهری ؛ اهل کاشانم

مفاخر کاشان - سهرابشاعر آب و آینه ، سهراب سپهری از مفاخر شهر کاشان که اهل شعر و ادب به او افتخار می کنند و اشعار زیبایش که به سبک "نیما یوشیج " بود ؛ اولین بار با نام " مرگ رنگ " منتشر شد .

 

زندگینامه سهراب :
سهراب سپهری شاعر و نقاش بلند آوازه ی کاشانی در مهرماه سال 1307 در میان خانواده ای که سرشار از ذوق هنری بودند متولد شد . پدرش اسدالله خان ، کارمند اداره پست و تلگراف کاشان و مادر گرامیش فروغ ایران ، هر دو اهل شعر و ادب پارسی بودند .
پدرش ، وقتی سهراب نوجوان بود از دو پا فلج شد و به قول سهراب ؛ علاقه وافری به هنر و ادب داشت ، نقاشی می کرد ، تار می ساخت و خط خوبی هم داشت . در همان سال های نوجوانی سهراب ، در سوگ پدر نشست .
در عالم خیال به چشم آمدم پدر
کز رنج چون کمان قد سروش خمیده بود
دستی کشیده بر سر رویم به لطف و مهر
یک سال می گذشت، پسر را ندیده بود
سهراب سپهری در دبستان خیام کاشان به تحصیل پرداخت ، درسخوان بود و خوش نویسی هم می کرد و علاقه زیاد به ادبیات داشت .
کودکی سهراب سرشار از شور و نشاط بود ، او با حیوانات خانگی مثل اردک و مرغ و خروس و بوقلمون و نیز بازی با گل و ... در روزهای تابستان سرگرم می شد . از مهمترین دلمشغولی های سهراب نقاشی کشیدن بود .
او بسیار کتاب می خواند و در برنامه روزانه خود ساعات معینی را به مطالعه اختصاص می داد .
کم کم که دوران کودکی را پشت سر می گذاشت ؛ به ورزش و شکار پرندگان علاقه مند شد و در اوقات فراغت خود شعر می سرود و همچنان نقاشی می کشید .
او پس از اتمام دبیرستان در سال 1326 به دانشسرای مقدماتی رفت و کمی پس از اتمام دوره در اداره فرهنگ کاشان مشغول به کارشد و تا سال شهریور 1327 در این اداره کار می کرد .
سهراب در دو دهه ابتدایی زندگی خود مشغول آموزش هنر و علم بود . اما در دهه سوم ، زندگی خود را به تجربه اندوزی و سفر گذراند . با ورود به دهه چهارم زندگی اش تصمیم به رفتن به سفر های طول و دراز گرفت و در این دوره به کشور های زیادی از جمله ژاپن ، فرانسه ، ایتالیا ، هندوستان ، امریکا و کشور های دیگر سفر کرد .
او با هدف سیر و سلوک معنوی به سفر می پرداخت و مخصوصا در سفر به آسیای شرقی و آشنایی با آداب و رسوم و ادیان هند تحت تاثیر قرار گرفت و شعر سهراب را هم تحت تاثیر خود قرار داد . او اقامت در این کشور ها را بیشتر به شرکت در نمایشگاه ها و آموزش و تدریس نقاشی می گذراند .
اشعار سهراب سپهری :
سهراب در شعر خود از سبک نیمایی پیروی می کرد ولی با توجه به خلاقیت خود ، در عین این پیروی ، خود صاحب سبک هم بود . سهراب این شاعر طبیعت گرا را می توان به نوعی شاعر تصویرگرا هم دانست که خدا و معنویت را در طبیعت می بیند . از دید سهراب در اشعارش همه اشیاء پیرامونش دارای حس و روح هستند .
مجموعه آثار سهراب :
آثار ادبی سهراب شامل آثار منظوم و آثار منثور می شود .

  • آثار منظوم سهراب سپهری : هشت کتاب ، مرگ رنگ ، زندگی خواب ها ، آوار آفتاب ، شرق اندوه ، صدای پای آب ، مسافر ، حجم سبز و ما هیچ ما نگاه
  • آثار ادبی منثور سهراب سپهری : اتاق آبی

شاعر در " شرق اندوه " از غزلیات مولانا تاثیر گرفته است و اشعارش در این مجموعه سرشار از شور و نشاط عرفانی است .
شهرت سهراب با انتشار شعر " صدای پای آب " در سال 1344 رقم خورد . شعر صدای پای آب در حقیقت صدای پای مسافری است در سفر زندگی .
شعر بلند " مسافر " که از برترین اشعار به سبک جدید در دوره معاصر می باشد در سال 1345 سروده شد و بیانگر سیر و سفر و فلسفه زندگی شاعر بود .
آرامگاه سهراب سپهری
به سراغ من اگر می آیید نرم و آهسته بیایید ...
سهراب در سال 1358 دچار بیماری جسمی شد و با مشخص شدن سرطان خون در جسم و جان شاعر معاصر ، برای در مان راهی انگلستان شد و پس از بازگشت در تاریخ اول اردیبهشت سال 1359 در بیمارستان پارس دار فانی را وداع گفت .
آرامگاه ابدی سهراب در صحن سهراب سپهری امامزاده سلطان علی ابن امام محمد باقر در مشهد اردهال واقع در 42 کیلومتری غرب کاشان می باشد .
بر سنگ مزارش قطعه ای از شعر " واحه ای در لحظه " به دستخط هنرمند معاصر " رضا مافی " حک شده است .
به سراغ من اگر می آیید
نرم و آهسته بیایید
مبادا که ترک بردارد
چینی نازک تنهایی من
که البته در پروسه مرمت صحن این سنگ شکست و در سال 1387 سنگ دیگری جایگزین آن شد .
عده ای از اهالی ذوق و ادب هر ساله در سالروز مرگ شاعر آب و آیینه و نقاش برجسته کشور بر مزارش حاضر می شوند و و با خواندن اشعاری از وی و نیز قرائت فاتحه ، یادش را گرامی می دارند .
گردشگرانی که به کاشان سفر می کنند معمولا ساعاتی را برای زیارت امامزاده مشهد اردهال و گرامی داشت سهراب ، اختصاص می دهند .

به توریست هم طی اقدام خود به برگزاری نمایشگاه آنلاین عکس در صفحات مجازی از شما سفر دوستان دعوت می کند عکسهای زیبای خود را در سفر به کاشان و در کنار آرامگاه این شاعر معاصر برای ما تلگرام کنند .
مشهد اردهال در نزدیکی نیاسر کاشان قرار دارد و در حدود 10 دقیقه با آن فاصله دارد . اگر می خواهید در نیاسر اسکان داشته باشید می توانید با اجاره آپارتمان در نیاسر و یا اجاره ویلا در نیاسر لذت سفر خود را بیشتر کنید .


پیوست ها:
فایلتوضیحاتحجم فایل
دانلود این فایل (tomb-of-sohrab-sepehri.pdf)tomb-of-sohrab-sepehri.pdfزندگی نامه سهراب سپهری278 Kb