:: میزبــان شــو (سپردن منزل ، سوئیت و هتل)

شما با سپردن اقامتگاه خود در سایت بهتوریست و ارسال اطلاعات آن می توانید با ما همکار شوید .

:: مهمـان شــو (رزرو منزل ، سوئیت و هتل)

شما با رزرو اقامتگاه خود در سایت بهتوریست و پرداخت امن خود آن را به مدت زمان دلخواه اجاره نمایید .

اجاره منزل و سوئیت
چگونه اعتماد کنیم ؟
تفـــاوت رزرو کردن سوئیت و منــزل به صورت آنلاین از ما ، با اجــاره سوئیت و منــزل از دلالان ســرراهی

اخبار گردشگری

... مشاهده بیشتر

ایران به روایت تصویر

... مشاهده بیشتر

مقالات گردشگری

... مشاهده بیشتر

معرفی رستوران و کافی شاپ برتر

... مشاهده بیشتر

مشهد اردهال ، بارگاه امامزاده سلطان علی بن محمد باقر (ع)

امامزاده سلطان علی بن محمد باقرحضرت سلطان علی بن امام محمد باقر (ع) یکی از چهار امامزاده با اصل و نسب مشخص و معتبر در ایران است که در بین مردم کاشان و شیعیان کشور ، ارج و قرب بالایی دارد .

چهار امامزاده واجب التعظیم در ایران مدفون هستند ؛ حضرت فاطمه معصومه (س) در قم ،امامزاده احمد ابن موسی در شیراز و حضرت عبد العظیم حسنی در شهر ری تهران ، امامزاده سلطان علی ابن امام محمد باقر (س) در مشهد اردهال کاشان .

مشهد اردهال کجاست ؟
روستای مشهد اردهال که به مشهد قالی نیز معروف است ، در 38 کیلومتری غرب کاشان و جزء  دهستان اردهال و در منطقه ای کوهستانی ، روی تپه ای واقع شده است که  بارگاه امامزاده ساطان علی بن محمد باقر را در بر دارد .
از اتوبان قم که به سمت کاشان حرکت کنید قبل از ورودی شهر کاشان جاده های اس ت که مسافرین را به سمت نیاسر و مشهد اردهال راهنمایی می کند .

زندگی نامه حضرت سلطان علی بن محمد باقر (ع)
در سال 113 ه.ق در پی درخواست های مکرر مردم کاشان و فین مبنی بر فرستادن مبلغ دینی ، امام محمد باقر (ع) فرزند خویش ، حضرت سلطان علی بن باقر را به کاشان فرستادند و پس از شهادت پدر از سوی برادر بزرگوارش امام جعفر صادق (ع) مأمور به هدایت و ارشاد مسلمانان این خطه شد .
پس از چند سال تبلیغ و در نهایت بعد از ورود به اردهال کاشان ، حاکم این منطقه احساس خطر کرد و با نامه ای که به ارقم شامی حاکم قم (یا قزوین) باعث شد تا حکم کشتن علی بن محمد باقر (ع) صادر شود .
سرانجام در جنگی نابرابر و پس از رشادت های فراوان حدود 55 سال پس از واقعه عاشورا ، این امامزاده همام به عنوان اولین سفیر اهل بیت در ایران همراه با یاران با وفایشان به فیض شهادت نائل آمدند .

مراسم جمعه قالی
مراسم مذهبی قالیشویان ، جمعه قالی
اهالی فین کاشان به جنگ با دشمن پرداختند و جسد مطهر حضرت سلطان علی ابن محمد باقر (ع) را در یک قالی پیچیدند و حسین حسین گویان کنار نهر باریکرسف بردند و قالی غرق به خون را در میان آب نهر شستشو دادند . عده ای هم برای جلو گیری از هتک حرمت جسد با سلاح های دستی با دشمنان می جنگیدند .
از آن روز به بعد هر سال به یاد حوادث جانسوز شهادت و جنگ و گریز های مربوط به کفن و دفن حضرت ، در 27 جمادی الثانی سال 113 ه.ق ، مردم ولایت مدار کاشان و منطقه ی فین کاشان ، دومین جمعه مهر ماه را به عنوان روز " قالیشویان " یا " جمعه قالی " را به سوگواری و برپایی آیین های خاص مذهبی می پردازند ؛ بدین گونه که چوبدستی های خود را حسین گویان در هوا می چرخانند و قالیچه ای را به صورت نمادین در نهری به نام نهر امامزاده حسین می شویند .
در خصوص زیارت این امامزاده واجب التعظیم ، برادر گرامیشان حضرت امام جعفر صادق (ع) فرمودند : « مَن زارَ أخی سُلطان علی بِأردهال کمَن زارَ جدّی سَیدَالشُهداءِ بِکَربلاء. » یعنی هرکس برادرم علی بن باقر(ع) را در اردهال زیارت کند مانند کسی است که جدم حسین(ع) را در کربلا زیارت کرده باشد .
شاید به خاطر شباهت هایی که شهادت حضرت سلطان علی بن باقر (ع) با شهادت امام حسین داشته ، امام صادق این تشبیه را کرده اند و زیارت مشهد اردهال به کربلای ایران شهرت یافته است .
در جوار بارگاه شهید اردهال ، سهراب سپهری شاعر و نقاش خوش ذوق کاشانی و نیز مهندس سید حسین حجازی که به خاطر فعالیت ها و تلاش هایش در زمینه تولید دارو های گیاهی " پدر صنعت اسانس ایران " نام گرفت ( از اقدامات حجازی ، احداث شرکت باریج اسانس ایران می باشد . ) دفن شده اند .

حرم مطهر
قدمت بنای اصلی مدفن امامزاده حضرت سلطان علی بن امام محمد باقر (ع) به دوران سلجوقی ( قرن ششم ) می رسد .

امکانات مجموعه حرم
زائرسرای حضرت ولی عصر در شمال غربی بارگاه ملکوتی  علی ابن محمد باقر (ع) واقع شده است و شامل سوئیت و سالن غذاخوری و سالن ورزشی می باشد .
مجتمع گردشگری و توریستی خورشید اردهال هم با فراهم آوردن امکانات تفریحی و رفاهی از قبیل رستوران ، بازارچه ، و شهربازی و کمپ های اقامتی و ... گامی در جهت رونق این منطقه برداشته است .


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید